Bitrix24 ma nową sekcję do pracy z zadaniami według metody Scrum. W tej sekcji możesz zorganizować pracę zespołu scrumowego i szybko nawiązać komunikację za pomocą czatów i spotkań.
Scrum to elastyczny sposób organizowania procesu pracy z zadaniami, który pomaga podzielić duży projekt na mniejsze etapy. Ten sposób pozwala zespołowi zboczyć z zamierzonej ścieżki i wprowadzić ewentualne ulepszenia w swoim produkcie.
Bitrix24.Scrum nie jest dostępny dla użytkowników zarchiwizowanych planów.
Liczba zespołów scrumowych zależy od planu:
- Professional - 10
- Enterprise - 20
Właściwości pracy w Scrumie:
- Krótkie pętle iteracyjne
- Rejestr zadań
- Kryteria realizacji zadań
- Systematyczna i przejrzysta praca
W Scrumie zadania są dodawane na krótki okres czasu, zwykle 2 tygodnie. Cykle te nazywane są sprintami, pod koniec których otrzymujesz wyraźny wynik biznesowy. Jeśli zadanie nie zostanie wykonane w sprincie, można je rozłożyć na mniejsze zadania. Ten format zapewnia przewidywalne rezultaty w krótkim czasie.
Wszystkie zadania, pomysły i opinie są rejestrowane i priorytetyzowane. Wszyscy członkowie zespołu mogą przeglądać rejestr i znajdować wszystkie zadania i pomysły związane z konkretnym kontekstem.
Aby wszyscy uczestnicy zrozumieli, czym jest całkowicie ukończone zadanie, zespół omawia i zatwierdza listę warunków jego wykonania. Pod koniec zadania pracownik przegląda listę i sprawdza, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z kryteriami.
Praca ze Scrumem to obowiązkowe spotkania ściśle według harmonogramu. Istnieją 4 rodzaje takich spotkań: planowane, codzienne spotkania, demonstracja wyników i retrospektywa.
Jak utworzyć zespół scrumowy?
Otwórz sekcję Zadania i projekty, kliknij Scrum> Utwórz.
Następnie podaj nazwę zespołu i szczegółowy opis, wybierz motyw i zdjęcie.
Następnie ustaw poziom prywatności. Prywatność wpływa na to, kto widzi informacje o Twoim zespole i jak nowi członkowie mogą do niego dołączyć.
Następnie zaproś uczestników.
W zespole scrumowym jest kilka ról:
- Właściciel produktu — może to być kierownik działu, kierownik produktu lub projektu, odpowiedzialny za kierunek itp.
- Scrum Master - to menedżer procesu Scrum. Jego zadaniem jest wyjaśnienie zasad procesu pracy, upewnienie się, że są one przestrzegane. Taką rolę może pełnić również kierownik.
- Zespół deweloperski – to specjaliści, którzy bezpośrednio wykonują zadania.
- Odpowiedzialni członkowie - wszyscy, którzy uczestniczą w projekcie. Odpowiedzialni mogą widzieć zadania, akceptować wyniki sprintów, ale nie będą mogli niczego edytować.
Po zakończeniu konfiguracji kliknij przycisk Dalej, a zespół scrumowy zostanie utworzony.