Koszt produktów jest obliczany w celu ustalenia zysku i rentowności przedsiębiorstwa. W Bitrix24 dane dotyczące kosztu produktu są natychmiast uwzględniane w raporcie zysku brutto. Możesz za jego pomocą przeanalizować, ile zarabia firma i dostosować ceny.
W tym artykule opowiemy o metodach kalkulacji kosztów i raporcie zysku brutto w Bitrix24.
Wybierz metodę kalkulacji kosztów
Wybór metody kalkulacji kosztów produktów zależy od specyfiki działalności, produktów, polityki podatkowej i księgowej firmy.
W Bitrix24 istnieją dwie metody kalkulacji kosztów:
- FIFO
- średni koszt
Metodę kalkulacji możesz wybrać w ustawieniach Zarządzania asortymentem. Przejdź do sekcji Zarządzanie asortymentem > Ustawienia > Ogólne paramenty.
FIFO (First-In, First-Out) - metoda kalkulacji, zgodnie z którą pierwszy produkt, który dotrze do magazynu, musi zostać sprzedany jako pierwszy.
Metoda ta odzwierciedla przepływ produktów i ogranicza wpływ inflacji na koszty. Jak działa kalkulacja kosztów na podstawie kolejności przybycia towaru do magazynu (FIFO)
średni koszt - metoda kalkulacji, w której uśrednia się koszt wszystkich produktów znajdujących się w magazynie. Wszystkie produkty są uważane za takie same, niezależnie od tego, kiedy zostały zakupione i za jaką cenę.
Metoda ta sprawia, że koszt produktów jest bardziej przewidywalny. Nadaje się dla biznesów o stabilnych cenach, takich jak budownictwo i produkcja towarów o długim okresie przydatności do spożycia.
Jak działa obliczanie kosztów na podstawie średniego kosztu towarów
Monitoruj wskaźniki zysku i rentowności w raporcie
Po wyborze metody kalkulacji będziesz mógł monitorować zysk brutto w raporcie. Aby wyświetlić raport, przejdź do sekcji Zarządzanie asortymentem > Analityka > Zysk brutto.
Raport zysku brutto odzwierciedla różnicę pomiędzy przychodami ze sprzedaży a kosztem zakupu sprzedanych towarów. Im wyższy zysk brutto, tym lepiej dla firmy.
Rentowność to procent zysku brutto od całkowitego przychodu. Wysoki odsetek wskazuje, że firma efektywnie zarządza kosztami i osiąga dobre zyski. Analizując rentowność, możesz określić, czy warto dostosowywać ceny, czy wybierać innych dostawców.
Jak pracować z raportem zysku brutto
Wpływ anulowania dokumentów magazynowych na wskaźniki raportowe
Pracownicy przetwarzają dokumentu magazynowe i czasami popełniają błędy, na przykład mogą omyłkowo przenieść produkt do innego magazynu lub wskazać niewłaściwą ilość towaru. W Bitrix24 poprawiona niedokładność nie będzie miała wpływu na wskaźniki raportu.
Na przykład w magazynie znajduje się 80 monitorów. Pracownik omyłkowo uwzględnił przybycie 20 dodatkowych monitorów i zwiększył asortyment do 100 sztuk. Po anulowaniu dokumentu korekty zapasów liczba monitorów wyniesie 80. Poprzednie dokumenty pozostaną niezmienione, skorygowany zostanie jedynie asortyment.
Jeśli anulujesz dokument po otrzymaniu towaru, upewnij się, że w magazynie jest wystarczająca ilość towaru. W przeciwnym razie anulowanie dokumentów nie będzie możliwe.
- Wybierz metodę kalkulacji w Zarządzaniu asortymentem, aby monitorować zysk brutto.
- W Bitrix24 istnieją dwie metody kalkulacji kosztów: FIFO i średni koszt.
- Raport zysku brutto odzwierciedla różnicę pomiędzy przychodami ze sprzedaży a kosztem zakupu sprzedanych towarów. Pomoże Ci to śledzić swoje zyski, dzięki czemu będziesz mógł podejmować decyzje o podniesieniu cen lub zmianie dostawców.
- Jeśli anulujesz dokument po otrzymaniu towaru, upewnij się, że w magazynie jest wystarczająca ilość towaru. W przeciwnym razie anulowanie dokumentów nie będzie możliwe.
Polecane artykuły: