Bitrix24Care

Reguła Wygeneruj kod QR i wyzwalacz Skanuj kod QR

Wydarzenia offline stopniowo wracają do naszego życia i zajmują coraz więcej miejsca w naszych kalendarzach. A im więcej uczestników, tym trudniej zorganizować wydarzenie na wysokim poziomie.

Dodaliśmy do CRM regułę automatyzacji Wygeneruj kod QR i wyzwalacz Skanuj kod QR. Narzędzia te pomogą zautomatyzować zapraszanie i rejestrację uczestników wydarzeń.


Scenariusz użycia reguły i wyzwalacza

Rozważmy scenariusz organizacji wydarzenia. Najpierw musisz dodać wszystkich potencjalnych klientów do CRM. Pomoże Ci to policzyć uczestników i zebrać dane kontaktowe do dalszej współpracy z klientami. Jeśli zapraszasz tylko klientów z CRM, utwórz deale za pomocą Zwiększenia sprzedaży, a jeśli chcesz pozyskać nowych, umieść formularz CRM na swojej stronie internetowej.

Na pierwszym etapie deala utwórz regułę Wygeneruj kod QR i Wyślij e-mail/Wyślij SMS. Pierwsza reguła wygeneruje unikalny kod dla każdego uczestnika, a druga wyśle ​​go do klientów.

Umieść wyzwalacz Skanuj kod QR na etapie przeznaczonym dla uczestników, którzy przyszli na wydarzenie, a Twój pracownik zeskanuje kody klientów. Po zeskanowaniu kodu i potwierdzeniu, że klient rzeczywiście uczestniczy w wydarzeniu, wyzwalacz się uruchomi i przeniesie deal na właściwy etap. W tym scenariuszu po zakończeniu wydarzenia zobaczysz, którzy klienci faktycznie uczestniczyli w wydarzeniu, a którzy nie.


Czy te informacje były pomocne?
Pomoc specjalisty ds. integracji
To nie jest to, czego szukam
Skomplikowany i niezrozumiały tekst
Informacje są nieaktualne
Artykuł jest za krótki. Potrzebuję więcej informacji
Nie podoba mi się sposób działania tego narzędzia
Przejdź do Bitrix24
Nie masz konta? Utwórz za darmo
Powiązane artykuły
Wyzwalacze CRM Więcej o regułach: dodaj do listy wyjątków Stałe i zmienne w regułach automatyzacji Więcej o regule Wygeneruj kod QR i wyzwalaczu Zeskanuj kod QR Więcej o regułach automatyzacji: Utwórz dokument CRM Inteligentne skrypty w CRM Reguły automatyzacji: komunikacja z klientem Jak kopiować i przenosić reguły automatyzacji Nowy interfejs dodawania reguł i wyzwalaczy Reguły pomocnicze w CRM